خم پیچ گل

شرکت خم پیچ گل از سال 1382 تا به امروز مشغول تولید پیچ های صنعتی در شهرک صنعتی اشتهارد بوده است. امروزه در عصر علم و تکنولوژی قرار داریم و در این عصر صنایع به سرعت در حال گسترش هستند. در کشور ایران صنعت توانسته بسیاری از محصولات را تحت عنوان و لوگوی ساخت ایران تولید کند. همانطور که می دانید با پیشرفته شدن ابزارآلات و وسایل تعداد قطعاتی که در آن ها استفاده می شود برای به دست آوردن کارایی که مدنظر ما هست زیاد می شود اما این قطعات به چه وسیله ای به یکدیگر متصل می شود؟ پیچ های صنعتی یکی از قطعاتی است که در تمام وسیله وظیفه ی ارتباط میان سایر اجزا را بر عهده دارد. پیچ ها عموما ساخت ایران بوده و در ابعاد و اندازه ها مختلف موجود هستند و همچنین دارای انواع مختلفی هستند که هر یک برای کاربردی مشخص استفاده می شود.

 

ساخت پیچ های صنعتی

 در ساخت پیچ ها صنعتی به طور معمول از یک استوانه استفاده می شود که در اطراف این استوانه شیار های تحت زاویه ای قرار دارد که تحت عنوان رزوه پیچ شناخته می شود. برخی از این به گونه ای طراحی شده است که با رزوه ای خارجی مانند رزوه داخلی مهره ها مکمل یکدیگر قرار بگیرند و برخی دیگر از شیار ها برای ایجاد یک مسیر مارپیچ گونه طراحی شده اند به طوریکه پیچ توسط حرکت خویش محکم شده و ما بین دو قطعه اتصال برقرار می کند.در انتهای پیچ های صنعتی معمولا خ یک سر تحت عنوانhead وجود دارد که در واقع محلی است که توسط آن در پیچ رانش و چرخش ایجاد می شود. از وسایلی که توسط آن ها می توان پیچ های صنعتی را محکم کرد می توان به پیچ گوشتی و آچار اشاره کرد. که معمولا آچار برای پیچ های استفاده می شود که روزه آن ها به نحوی طراحی شده که مکمل رزوه مهره باشند.

 

روش ساخت پیچ های صنعتی

برای ساخت پیچ های صنعتی معمولا از روش فورج سرد استفاده می شود. در این روش برای ساخت پیچ های صنعتی مفتول هایی را مابین رو فک در دمای محیط به غلتش در می آورند و برای ساخت مهره ها از روش فورج گرم استفاده می شود.

 

مفتول ها در ساخت پیچ های صنعتی

در ساخت پیچ های صنعتی همانطور که گفته شد معمولا از مفتول های کلاف مانندی استفاده می شود. این کلاف ها به مدت زمان ۳۰ ساعت در یک محلول گرم نگهداری می شوند تا نرم شوند تا شرایط لازم را برای عملیات فورج و شکل دهی پیدا کنند. پس از گرم شدن برای آنکه ناخالصی های سطحی پیچ از بین برود آن را در محلول اسید سولفوریک گرم قرار می دهند پس از طی کردن این مرحله مفتول را در محلول فسفات گرم قرار می دهیم تا سطح آن فسفاته شود. همچنین سطح مفتول را روغن اندود می کنیم تا عملیات شکل دهی به راحتی انجام بپذیرد. عملیات فسفاته کردن برای ساخت پیچ های صنعتی لازم و ضروری است چرا که پیچ ها در حین عملیات شکل دهی دچار خوردگی و زنگ زدگی نشوند

پس از عملیات فورج کلاف ها در طول هایی بیشتر از طول پیچ ها بریده می شوند چرا که گل پیچ نیز بر روی همین کلاف ها پرس خواهد شد.

پس از پرس کردن گل پیچ برای ساخت پیچ های صنعتی باید عملیات رزوه زنی انجام شود در این عملیات پیچ ها مابین دو فک پترن دار قرار می گیرند و با حرکت انتقالی این فک ها در دمای بالا رزوه های پیچ ساخته می شود یک دستگاه فورج قادر است نزدیک به ۳۰۰ پیچ را در یک دقیقه رزوه بزند.

پس از رزوه زنی پیچ ها مرحله بعدی ساخت پیچ های صنعتی تست ظاهر پیچ است. در این تست چند پیچ را به طور تصادفی از میان پیچ های تولید شده انتخاب می کنند و توسط ابزار های اندازه گیری مخصوص مانند میکرومتر دیجیتال و کولیس دیجیتال به اندازه گیری ابعاد و اندازه های پیچ ها پرداخته می شود. میکرومتر دیجیتال برای اندازه گیری طول پیچ و کولیس دیجیتال برای اندازه گیری قطر پیچ استفاده می شود.

 

انواع پیچ های صنعتی ساخت ایران

پیچ های صنعتی که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر است البته پیچ ها صنعتی دارای انواع مختلفی هستند که بخشی از آن ها در اینجا توضیح داده می شود.

 

پیچ آلن

این نوع از پیچ اندکی با سایر پیچ ها صنعتی ۷متفاوت است. این پیچ دارای سری شش گوش است که تنها با پیچ گوشتی آلن که مخصوص این پیچ است باز و بسته خواهد شد.

 

پیچ سرمته ای

این نوع پیچ ها دارای سر مته شکلی است که توانایی این را دارد که به راحتی بتواند در قطعات بدون نیاز به سوراخ کاری قبلی وارد شده و دو قطعه را محکم به یکدیگر متصل کند این نوع پیچ ها معمولا از جنس استیل هستند و اغلب در آن ها از روکش نیکلی استفاده می شود.

 

پیچ ماشینی

این نوع از پیچ ها در دسته پیچ هایی قرار دارند که قبل از اتصال دو ورق باید در آن ها سوراخ ایجاد کرد. این نوع دارای بدنه ای تمام رزوه شده است و برای محکم کردن دو ورق توسط این پیچ باید از مهره نیز استفاده شود.

 

پیچ چوب

این پیچ ها معمولا در کابینت سازی و mdf کاری استفاده می شود این پیچ ها دارای رزوه درشت و در رنگ های نقره ای و زرد موجود هستند. جنس آن ها فولاد و با پوشش زینک و استنلس استیل در بازار موجود هستند.
اما با توجه به پیشرفت چشمگیر علم و تکنولوژی تمام پیچ هایی که در بازار و تحت استاندارد های مختلف وجود دارند نمیتوانند تمام نیاز صنعتگران را برآورده سازند از این رو اغلب برای ساخت وسایل معمولا صنعتگران طرح مورد نیاز خودشان را به کارخانه جات ساخت پیچ می دهند تا به صورت سفارش سازی برای آن ها پیچ مورد نظر تولید شود.

پیچ هایی که ساخت ایران هستند اغلب از یک استاندارد در طراحی و ساخت آن ها استفاده می شود. و این استاندارد تحت عنوان din در صنعت شناخته می شود.

 

نام گذاری پیچ ها

پیچ ها از سایز m6 تا m18 معمولا در بازار موجود است اما بازه ی پرکاربرد این پیچ ها در بازه m6 تا m16 قرار دارد که تمرکز اصلی خم پیچ گل نیز بر اتولید این سایز پیچ ها بوده است. تولید پیچ های صنعتی با استاندارد بالا یکی از افتخارات گروه کوشا بوده است.