محورکاران کوشا

 

تولید پوسته اکسل در ایران

تولید پوسته اکسل و برخی از دیگر قطعات جانبی خودرو در ایران، پس از انقلاب اسلامی و به طور جدّی در دهه 70 صورت گرفت.  تا پیش از آن تولید پوسته اکسل رادر کشور تنها برای خودروی پیکان و آن هم به صورت مونتاژ قطعات خارجی داشتیم، ولی بعد از آغاز روند خودکفایی در تأمین قطعات خودروهای داخلی، امروزه مفتخریم به این که بگوییم کارخانجات تولید شرکت محور کاران گروه کوشا در کشورمان پیشرفت‌های بسیاری حاصل کرده و بسیاری از قطعات جانبی و یدکی خودرو، به طور کامل در داخل کشور تولید می کند.

قبل از توضیحات بیشتر برای این که بدانیم، تولید پوسته اکسل(Axle Beam)، در کشورمان چه اهمیتی دارد، لازم است تا با کارکردهای این قطعه بیشتر آشنا شویم.

 

کارکردهای پوسته اکسل

اکسل یا محور سخت، یا محور جامد، در ساختار خودرو، قطعه‌ای وابسته است که مجموعه‌ای از چرخ‌های خودرو و بعضاً دنده‌ها را به گونه‌ای توسط یک استوانه به هم پیوند می‌دهد که حرکت و عملکرد آن‌ها برای کمک به حرکت خودرو هماهنگ شود. به بیان ساده‌تر، محور اتصال چرخ‌های خودرو است که آن‌ها را با هم هماهنگ می‌کند. این قطعه، از یک محور اصلی و زواید جانبی تشکیل شده است.

جالب است بدانید که مزیت اصلی تولید پوسته‌ اکسل، سادگی طرح آن است. این طراحی ساده، علاوه بر این‌که باعث می‌شود جای کمتری را اشغال کند (استفاده بهینه از فضا)، قیمت تولید آن را نیز کم و مقرون به صرفه می‌کند. اکسل، قطعه‌ای به ظاهر ساده است که علاوه بر اتصال چرخ‌ها، کارکردهای مهم دیگری نظیر انتقال قدرت، کاهش دور حرکتی وسیله نقلیه، هماهنگی با سیستم فرمان، تعیین جهت حرکت و چرخش، تعدیل اثر جاده و بعضاً با طراحی‌های ویژه، امکان انجام حرکات خاص را برای خودرو فراهم می‌کند. بر اساس همین ویژگی‌ها و کارکردهای متعدّد نیز، انواع مختلفی از این قطعه به فراخور انواع خودرو و کاربری آن‌ها وجود دارد که از این بحث خارج است.

 

اهمیت خوش‌ساخت بودن پوسته اکسل

اکسل‌ علاوه بر آن که بخشی از وزن خودرو را می‌بایست تحمّل کند، باعث تسریع حرکت شده و باید بتواند شوک‌های وارده به بدنه خودرو در هنگام حرکت را جذب کند. در نتیجه، جنس و طراحی آن تأثیر مهمی بر قدرت تحمّل و سایر عملکردهای آن دارد. معمولاً برای ایجاد سختی و مقاومت در تولید پوسته اکسل، آن را از فولاد می‌سازند و برای سایر قابلیت‌ها، ویژگی‌های فنّی و مهندسی طراحی، کمک می‌کند تا پوسته اکسل عملکرد خوبی داشته باشد. در نتیجه پوسته اکسل می‌تواند بر روانی حرکت خودروی شما تأثیرگذار باشد.

 

تولید پوسته اکسل پراید و نیسان در ایران

خط تولید پوسته اکسل برای خودروی پراید، حدوداً از سال 2010 در کشور راه‌اندازی شده و برای خودروی نیسان نیز به همین ترتیب چندسالی از تولید آن در داخل کشور می‌گذرد. با توجّه به این‌که سواری پراید و وانت نیسان، دو نمونه از پراستفاده‌ترین خودروهای کشور بوده و غالباً به عنوان منابع کسب درآمد و خودروهای کاری (پراید غالباً برای مسافربری و نیسان برای حمل و نقل بار) برای اقشار متوسط جامعه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تولید قطعات آن در داخل کشور از نظر مقرون به صرفه بودن، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. تولید پوسته اکسل برای این دو نمونه خودرو در داخل کشور، علاوه بر تعدیل قیمت تمام شده‌ی محصول برای فروشنده و خریدار، این مزیت را نیز داراست که به وفور در جای جای کشور، تقریباً در کلیه‌ی فروشگاه‌های فروش لوازم و قطعات یدکی خودرو و نمایندگی‌های مجاز کارخانجات خودروهای تولید داخلی در همه‌ی استان‌ها و در بیشتر شهرها یافت شده و برای خریدار همیشه در دسترس است. سعی شرکت محور کاران کوشا بر آن بوده تا با افزایش کیفیت و اصلاح طراحی قطعات خودروی پراید از جمله پوسته اکسل، قابلیت اطمینان و بالانس حرکتی این خودرو را جهت تأمین ایمنی مصرف‌کننده بالا ببریم.

نکته‌ی مثبت دیگر در رابطه با تولید قطعه‌ای مثل پوسته اکسل پراید و نیسان در کشور، به دست آوردن بازار به ویژه در کشورهای همسایه است. با توجّه به این که چند سال است خودروهای تولید ایران به دلیل قیمت و کیفیت قابل قبول، در کشورهای همسایه بازار خوب و طرفداران بسیاری پیدا کرده است، به طور مثال خودروی پراید که جای خود را در بازار کشور عراق باز کرده، توانمندی ما در ارائه‌ی خدمات پس از فروش و قطعات یدکی، نقش مهمی در تثبیت جایگاه‌مان در بازارهای فعلی صادرات و حتّی گسترش دامنه‌ی فعلی صادرات می‌شود. در نتیجه تولید پوسته اکسل در کشور، علاوه بر تأمین نظر مصرف کننده داخلی، جلوگیری از نیاز به واردات و خروج ارز از کشور، می‌تواند برای ما ارزآوری قابل توجّهی داشته باشد و راه را به منظور ورود بیشتر به عرصه‌ی بازارهای جهانی برای ما هموار کند.

از طرفی، تکنولوژی تولیدی قطعات داخلی نیز بومی است؛ این ویژگی اهمیت دارد چرا که در سرعت، دقّت و کیفیت خدمات تعمیر و نگهداری قطعات خودرو مؤثر است. تولید پوسته اکسل توسط مهندسان داخلی، سرعت انتقال دانش تعمیر و نگهداری آن به متصدّیان خدمات پس از فروش را بالا برده و از سرگردانی و اتلاف وقت مصرف کننده جلوگیری می‌کند.

 

اعتماد به قطعه‌سازان داخلی

گواه طراحی مهندسان زبده، کیفیت خوب و قیمت مناسب تولید شرکت محور کاران کوشا در داخل کشور، دعوت به همکاری دو شرکت خودروسازی بزرگ ایران (گروه صنعتی ایران خودرو و گروه خودروسازی سایپا) از این قطعه‌ساز توانمند کشور برای همکاری را سبب شده است. این رویداد مقارن با ایام چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی و تولیدکنندگان داخلی، گواه دیگری بر قدرت علمی و توانایی اجرایی بخش تولیدات صنعتی در داخل کشور است.

ما در محور کاران با تولید پوسته اکسل به عنوان یک قطعه‌ی حسّاس از نظر عملکرد و پرکاربرد برای مصرف‌کننده، بار دیگر توانمندی متخصّصان ایرانی، فناوری به روز تجهیزات صنعتی و مهارت تکنیسین و کارگر ایرانی را ثابت کرده‌ایم. همه می‌دانیم که حمایت از تولید داخلی، حمایت از کسب و کار ایرانی است و حمایت از کسب و کار ایرانی، نوید اشتغال‌زایی، ایجاد انگیزه و خودباوری و نشاط در فرزندان این مرز و بوم است.