پویا صنعت گلپایگان

دینام خودرو را می توان یکی است مهمترین و اصلی ترین قطعات خودرو داست. همانطور که میدانید  خودرو دارای قطعات مختلف و مخصوص به خود می باشد که هر یک از آنها مکمل یکدیگر بوده و اگر یکی از آنها وظیفه و عملکرد خود را به درستی انجام ندهد در نتیجه خودرو دچار مشکلاتی خواهد شد که برخی از این مشکلات بسیار جدی بوده و ممکن است به خودروی شما آسیب جدی وارد کند. .  جالب است بدانید که کشور ایران توانسته است به تکنولوژی ساخت دینام خودرو در داخل کشور دست پیدا کند و شرکت پویا صنعت گروه کوشا، توانایی تولید دینام  تمام خودروهای داخلی را دارد. این شرکت از سال 1374 فعالیت خود را در زمینه ی تولید قطعات خودرو آغاز کرده و امروزه با بیش از چند شعبه در سراسر کشور در حال فعالیت است و تا به امروز توانسته محصولات بسیار با کیفیتی که استاندارد و کیفیت آنها در سطح جهانی است تولید کند.

این شرکت علاوه بر همکاری با خودروسازی سایپا با دیگر شرکت های خودروسازی از قبیل: ایران خودرو، کرمان موتور، پار خودرو، گروه بهمن و مدیران خودرو نیز همکاری دارد. در این شرکت تمامی قطعات با تکنولوژی جهانی تولید شده و از افراد با تجربه و کاربلدی این مجموعه را تشکیل داده اند. این شرکت تا به امروز افتخارات بسیار زیادی را در زمینه ی تولید قطعات خودرو کسب کرده است که به نوبه ی خود دستاورد بسیار با ارزش می باشد.

حال می‌خواهیم کمی بیشتر با دینام خودرو و مشکلات احتمالی و وظایف آن بیشتر آشنا شویم.

 

تعریف و وظیفه دینام خودرو:

 وظیفه اصلی دینام خودرو این است که انرژی الکتریکی را به باطری خودرو منتقل کند.  همانطور که میدانید اگر باتری خودرو دچار مشکل شود در نتیجه نمی تواند برق لازم را به تمامی اجزای الکتریکی و الکترونیکی خود را منتقل کنند و در نهایت خودرو روشن نخواهد شد و در بعضی موارد اگر انرژی کافی به برخی قطعات نرسد ممکن است آنها عملکرد مناسبی داشته باشند و از آنجایی که باتری به تنهایی نمی‌تواند این انتقال انرژی را انجام دهد در نتیجه باید از دینام خودرو کمک بگیرد در حقیقت می توان گفت اگر دینام خودرو دچار مشکل شود باطری ماشین خالی شده و نهایت انرژی الکتریکی به تمام اجزای خودرو فرستاده نخواهد شد.

 در طی چند سال گذشته برخی از قطعات خودرو از خارج از کشور وارد ایران میشوند که دینام خودرو نیز جزو یکی از آنها بود اما امروزه  شرکت محور سازان گروه کوشا تولید دینام را برای خودروسازی سایپا به عهده گرفته است و می‌توان گفت که خودروسازی سایپا از دینام  تولید داخلی  طراحی خودروهای خود استفاده میکند.

تقسیم بندی دینام ها سه نوع اتصال آنها:

  •  اتصال به بدنه داخلی
  •  اتصال به بدنه خارجی

 

آیا برای تشخیص خرابی دینام باید به تعمیرکاران مجرب و حرفه ای مراجعه کرد؟

ما در زیر برای شما نکاتی را ذکر خواهیم کرد که با مطالعه ی آنها هنگام خراب شدن خودروی خود میتوانید ببینید که آیا دینام خودرو دچار مشکل شده است یا نه؟

  جالب است بدانید که شما می توانید چراغ دینام و نحوه عملکرد آن را بر روی پنل نشانگر های اتومبیل مشاهده نمایید آن به عنوان چراغ باطری یاد می کنند اگر چراغ دینام خاموش بود بدین معنا است دینام عملکرد کاملا  درست و صحیحی دارد و اگر چراغ دینام روشن باشد نشانه خوبی نیست و بدین معنی است انرژی الکتریکی بطور کامل در دینام تولید نمی شود.

همانطور که در بالا ذکر شد دینام خودرو وظیفه انتقال انرژی الکتریکی به تمام قسمت های خودرو را دارد بنابراین اگر برخی از قسمت های خودرو هم مانند گرمکن صندلی ها و یا حتی شیشه های برقی به خوبی کار نکنند همچنین  نور چراغ ها کم شود می‌توان گفت که دینام خودرو دچار مشکل شده و اگر به مشکل آن رسیدگی نکنید و عیب یابی انجام نشود، ممکن است مشکل دینام بیشتر شده و شما در آن صورت مجبور خواهید بود هزینه بیشتری را برای تعمیر و یا تعویض آن صرف کنید.

 هنگامی که دین آن دچار مشکل می شود ممکن است عوامل متعددی باعث به وجود آمدن این مشکل باشند یکی از عواملی که باعث میشود دینام عملکرد خوبی نداشته باشد شل بودن و یا سفت بودن تسمه دینام می باشد شاید این مسئله خیلی جدی به نظر نیاید اما اگر تسمه دینام از حد شل بوده و یا بیش از حد سفت باشد کردان اختلال به وجود می آید.

 حتماً تا به حال برایتان پیش آمده است که به هنگام رانندگی و یا هنگامی که خودروی خود را روشن می کنید بوی لاستیک سوخته به مشامتان رسد ، جالب است بدانید که ممکن است تسمه دینام بیش از حد داغ شده باشد و در نتیجه اصطکاک تسمه بیشتری می شود و بوی لاستیک سوخته خواهد داد.

 در برخی از موارد دینام به طور ناگهانی از کار می افتد و هنگامی که شما تسمه و سیم پیچی آن را  بررسی می کنید متوجه می‌شوید که هیچ یک از آنها دچار مشکل نشده‌اند و همه چیز ظاهراً سالم به نظر می آید اما در حقیقت زغال دینام خودروی شما از بین رفته است و تنها کافی است آن را تعویض کرده تا دینام مانند روز اول  شروع به کار کند.